برترین ها

قلعه هایی در ایران که با افسانه گره خورده اند - برترین ها

--
  • تاریخ : ۳۱ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید : 19 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای قلعه هایی در ایران که با افسانه گره خورده اند بسته هستند

در ایران باستان دژهای زیادی بنا شده اند که داستان ها وافسانه های زیادی را در دل خود جای داده اند افسانه هایی که حکایت از قصه هایی تلخ و شیرین د ارند.

 

این قلعه ها محل سکونت بسیاری از سربازان وسران کشوری است که به همراه اعضای خانواده خود در آن زندگی می کرده اند و هر دژ برای دفاع از کشور و مرزها بنا شده است. در ادامه نمونه هایی از این قلعه ها که هنوز آثاری از آن باقی مانده است را مشاهده می کنید.

قلعه هایی در ایران

گنبدان دژ یا قلعه گردکوه:

این قلعه قدمت زیادی دارد و در 81 کیلومتری از شهر دامغان واقع شده است استحام این قلعه از نظر دفاعی بسیار بالا بوده است و تسخیر آن توسط دشمن دشوار بوده است در افسانه ها و حکایات آمده است که گشتاسب، اسفندیار را در این قلعه زندانی کرده است و حسن صباح فرزندان خود را بعد از محاصره الموت توسط سلجوقیان به این قلعه فرستاده است که مدت 40 سال در آن زندگی کرده اند.

قلعه هایی در ایران

قلعه فورگ:

این قلعه در 10 کیلومتری اسدیه واقع شده است که دارای ساخت آجری، سنگی و خشتی است این قلعه در دوران اسماعیلیان بنا شده است و از قرارگاه های اصلی آنان بوده است. در قلعه فورگ 18 برج وجود دارد.

قلعه هایی در ایران

قلعه بیرجند:

این قلعه در بیرجند واق شده است و از وسعتی بیش از 3000متر مربع برخوردار است 7 برج در این قلعه ساخته شده است و نقب های زیرزمینی آن را به ارگ کلاه فرنگی بهارستان و قنات قصبه متصل می کند.

قلعه هایی در ایران

نارین قلعه:

این قلعه بر روی تپه های میبد واقع شده است و دارای معماری خاص ایرانی است معماری این قلعه نشان دهنده موقعیت خوب اقتصادی، اجتماعی و سیاسی می باشد و از راهروهای زیادی تشکیل شده است.

قلعه هایی در ایران

برج طغرل:

برج طغرل دارای 700 سال قدمت است و در شهر ری واقع شده است که در نزدیکی آرامگاه ابن بابویه است که در دوران سلجوقیان بنا شده است و ارتفاع آن 20 متر است معماری و استحکام این برج بسیار دیدنی و خاص است.

قلعه هایی در ایران

ارگ کریمخان:

این ارگ در دوران زندیه بنا شده است و یک پایگاه نظامی در نظر گرفته می شود در دوران پهلوی این ارگ به زندان این شهر تبدیل شد که دارای معماری بسیار زیبایی است.

قلعه هایی در ایران

قلعه رودخان:

این قلعه در 20 کیلومتری از جنوب غربی فومن واقع شده است قدمت این قلعه به دوران ساسانیان باز می گردد که معماری آن دو بخش دارد بخشی برای سربازان و بخش دیگر محل سکونت و زندگی آنان است.

قلعه هایی در ایران

قلعه مارکوه:

این قلعه در شهر زیبا و سرسبز رامسر واقع شده است مساحت این قلعه 600 متر مربع است و از چها برج تشکیل شده است پله های موجود در این قلعه 113 پله هستند که برای گردشگران بسیار جالب و دیدنی می باشند.

قلعه هایی در ایران

قلعه الموت:

سرخ رنگی این قلعه آن را بسیار منحصر به فرد کرده است و در آن دوران سکونتگاه قشر خاصی از افراد جامعه بوده است این قلعه 120 متر طول دارد که با معماری پیچیده و جالبی ساخته شده است.

The post قلعه هایی در ایران که با افسانه گره خورده اند appeared first on آرگا.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.