برترین ها

چگونگی تشکیل رنگین کمان و مراحل شکل گیری آن - برترین ها

--
  • تاریخ : ۱۶ام مرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : دسته‌بندی نشده
  • بازدید : 12 views
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای چگونگی تشکیل رنگین کمان و مراحل شکل گیری آن بسته هستند
همه می دانیم که علت تشکیل رنگین کمان عمل شکست و تجزیه نور است. با این وجود اطلاعات چندان دقیقی از نظر علمی در مورد آن ها نداریم. ضمن اینکه رنگین کمان از بحث های مورد علاقه کودکان است که به وفور در مورد آن کنجکاوی می کنند و به دنبال کشف آن هستند.

برای تشکیل رنگین کمان نیز مانند بسیاری از فرآیندهای محیطی مستلزم وجود شرایطی خاص هستیم. فرآیند شکل گیری رنگین کمان را با فیزیک پایه مورد بحث و بررسی قرار می دهند و توجیه می کنند.
تشکیل رنگین کمان

نحوه تشکیل رنگین کمان

رنگین کمان، کمانی متشکل از چند رنگ است. اگر در حین باریدن باران، خورشید در آسمان پیدار شود، رنگین کمان تشکیل می شود. نور خورشید متشکل از هفت رنگ بنفش، نیلی، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز می باشد. اگر نور خورشید تجزیه شود، هفت رنگ متفاوت از آن ساطع خواهد شد که این هفت رنگ را «طیف» می نامند.
فرآیند رنگین کمان
رنگین کمان زمانی در آسمان رویت می شود که باران ببارد و شما نیز به گونه ای قرار بگیرید که نور پشت سر شما باشد. ضمن اینکه زاویه دید مناسب داشته باشید. رنگین کمان زمانی دیده می شود که نیمی از آسمان تیره است و باران می بارد. البته شرط لازم برای تشکیل رنگین کمان باریدن باران نیست. بلکه وجود قطرات آب در هواست. به همین علت در اطراف آبشارها نیز رنگین کمان شکل می گیرد.
نحوه شکل گیری رنگین کمان

رنگین کمان دارای دو کمان اصلی و ثانویه است که کمان اصلی از ثانویه بارزتر و مشخص تر است. ترتیب رنگ ها در رنگین کمان اصلی از بالا به پایین شامل قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش می باشد. ترتیب رنگ در کمان ثانویه عکس حالت کمان اصلی است. یعنی بنفش در بالاترین و قرمز در پایین ترین وضغیت قرار دارد. این کمان رنگی در اثر شکست مجدد پرتوهای نور شکل می گیرد.

تشکیل رنگین کمان

مراحل شکل گیری رنگین کمان

برای شکل گیری رنگین کمان باید اجزای ابتدایی تابش وجود داشته باشند. نور همان اشعه های خورشید و سطح بازتابنده، قطره های باران می باشند. زمانی که نور از سمت خورشید می تابد، یک نور سفید است. این نور سفید در زاویه مناسب به سطح یک قطره کوچک می تابد و به طیفی از رنگ ها تجزیه می شود. طیف رنگی به درون بالاترین نقطه لایه رویی آب رسیده و در پایین ترین نقطه قطره نیز انعکاس می یابد.

رنگین کمان

 طیف از انتهایی ترین نقطه قطره منعکس و پراکنده شده و از قطره کوچک آب منتشر می گردد. این طیف رنگی همان چیزی است که ما به عنوان رنگین کمان می شناسیم. ضمن اینکه طیف رنگی در این قطره های کوچک کاملاً عکس می شود.

قطب الدین شیرازی اولین کسی بود که توضیح علمی دقیق برای تشکیل رنگین کمان داد. وقتی نور به قطره آب می تابد با دو بازتابی که در قطره آب انجام می گیرد، به بیرون می تابد. ضمن اینکه زاویه شکست نور در آب ۴۲ درجه است.

در این مطلب نحوه شکل گیری رنگین کمان برای شما علاقه مندان شرح داده شد. امیدواریم با ارائه توضیحات لازم نقش مهمی در افزایش معلومات شما عزیزان ایفا کرده باشیم و از خواندن مطالب لذت برده باشید.

The post چگونگی تشکیل رنگین کمان و مراحل شکل گیری آن appeared first on آرگا.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.